Alimenty to pieniądze, które zapewniają utrzymanie członkom rodziny, którzy samodzielnie nie mogą zaspokoić swoich potrzeb. Obowiązek alimentacyjny obciąża w pierwszej kolejności rodziców dziecka, a dopiero później pozostałą rodzinę, np. dziadków. 

Nasz adwokat do spraw rodzinnych pomoże Ci uzyskać:

 • alimenty na rzecz dziecka od rodziców

 • alimenty na rzecz dziecka od dziadków

 • alimenty na rzecz byłego małżonka

 •  podwyższenie alimentów

 • obniżenie alimentów

 •  uchylenie alimentów

   

Pamiętaj!  Osoba uprawniona do alimentów, zakładając sprawę w sądzie, nie ponosi opłaty sądowej.

 • opłatę w sprawach o alimenty ponosi jedynie osoba domagająca się ich uchylenia lub obniżenia

 • opłatę sądową w sprawach o uchylenie alimentów oblicza się w następujący sposób. Najpierw  kwotę miesięcznych alimentów mnożymy przez liczbę miesięcy w roku (np. 500 zł x 12), a następnie obliczamy z tego 5%, czyli  6000 zł x  5% = 300 zł

 • opłatę sądową w sprawach o obniżenie alimentów oblicza się w następujący sposób. Najpierw kwotę, o którą chcemy obniżyć alimenty mnożymy przez liczbę miesięcy w roku. Jeśli zatem były zasądzone alimenty w wysokości 1000 zł miesięcznie, a chcemy, by sąd obniżył je do 600 zł, to 400 zł różnicy mnożymy przez 12, co daje nam wynik 4800 zł i z tego obliczamy 5%, czyli  4800 zł x  5% = 240 zł.

W każdej sprawie o alimenty najważniejsze jest zgromadzenie dowodów, które pozwolą określić wysokość świadczeń. Warto zatem do takiej sprawy przygotowywać się już na wiele miesięcy przed wniesieniem pozwu, gromadząc wszystkie dokumenty, które pozwalają ustalić koszty utrzymania dziecka.

Proces o alimenty często wzbudza wiele emocji po obu stronach postępowania, dlatego nasz adwokat rodzinny zawsze dokładnie przygotuje Cię do wygrania sprawy w sądzie.

Umów się na spotkanie z adwokatem:

+48 601 614 292 (Warszawa)

+48 608 638 183 (filia w Kielcach)

Teraz, gdy kilka miesięcy temu skorzystałem z usług tej kancelarii prawnej, mogę w pełni stwierdzić, że to była moja najlepsza decyzja w wyborze adwokata. Kancelaria pomogła mi skutecznie obniżyć zasądzone alimenty na dziecko.

Tomasz Dąbrowski

Ta kancelaria jest rewelacyjna. Jestem bardzo zadowolona z usług kancelarii Sicurezza. Pomogli mi bardzo profesjonalnie w sprawie o podwyższenie alimentów na dziecko. Teraz w końcu mamy już środki na życie.

Anna Fiedoruk

Polecam, profesjonalne doradztwo, szybko i bezproblemowo rozwiązują wszystkie sprawy. Po interwencji Sicurezzy w mojej sprawie o alimenty, uzyskałem korzystne dla siebie orzeczenie.

Andrzej Nasiłowski